مجله آزاد
تاتو کردن لب چه عوارضی دارد؟

خطرات تاتو کردن لب

قرمزی و خارش پوست که بلافاصله بعد از انجام تاتو ایجاد می‌شود و یا حتی ممکن است سالها بعد ایجاد شود از جمله عوارض این پدیده بشمار می‌رود.

یک پزشک عمومی با بیان اینکه پدیده تاتو طی سال‌های اخیر تغییر ماهیت داده است در خصوص عوارض این پدیده توضیحاتی را ارائه کرد.

دکتر لاله عباسی، پزشک عمومی اظهار داشت: در گذشته تاتو برای نشان دادن تمایلات مذهبی و یا فرقه‌ای فرد انجام می‌شد اما امروزه از تاتو برای این کار کمتر استفاده می‌شود با گذشت زمان این پدیده با تغییراتی مواجه شده است افراد در جهت زیبایی اقدام به تاتوی روی خط لب، تاتوی خط چشم و تاتوی ابرو می‌کنند.

وی افزود: باید توجه داشت که انجام این کار از عوارضی برخوردار است که متاسفانه بسیاری از افراد جامعه بدون توجه به به مضرات آن اقدام به این کار می‌کنند.

عباسی تصریح کرد: حس پشیمانی فرد بعد از انجام تاتو از طرح ایجاد شده و ماندگاری آن برای همیشه یکی از معضلاتی است که افراد پس از انجام تاتو با آن مواجه می‌شوند.

این پزشک عمومی با بیان اینکه آلرژی یکی دیگر از عوارض این پدیده است گفت: قرمزی و خارش پوست که بلافاصله بعد از انجام تاتو ایجاد می‌شود و یا حتی ممکن است سالها بعد ایجاد شود از جمله عوارض این پدیده بشمار می‌رود.

وی افزود: عفونت یکی دیگر از عوارض خطرناک تاتو است به‌طوری که اگر تاتو در محیطی غیر استریل و با وسایل غیر بهداشتی انجام شود می‌تواند بیماری‌های عفونی و انتقال آن را در پی داشته باشد، که از جمله این بیماری‌ها می‌توان بیماری خطرناک ایدز که از طریق ویروس HIV منتقل می شود را نام برد.

عباسی در خصوص تاتوی لب توضیح داد: لب بافت حساسی است و احتمال بروز آلرژی در این بافت بیشتر بوده و علاوه براین به دلیل استفاده از رنگ قرمز احتمال بروز آلرژی در این بافت افزایش پیدا می‌کند.

این پزشک زیبایی با بیان اینکه امروزه در اکثر آرایشگاه‌ها تاتو را انجام می‌دهند گفت: به‌طور کلی تاتو یک پروسیجر آسیب زا به پوست و بدن بوده و تحریک کننده است و به‌صورت کلی پزشکان آن را تایید نمی‌کنند حال اگر این امر در شرایط غیر استریل و آلوده هم انجام شود عوارض بیشتری به همراه دارد.

تاتو در سال‌های اخیر به‌صورت چشم‌گیری در بین جوانان و بانوان رواج یافته است و بسیاری از این افراد بدون توجه به عوارض جبران ناپذیر این پدیده اقدام به انجام آن می‌کنند.

جمعه بیست و نهم 10 1396
(0) نظر
برچسب ها :
گذاشتن پروتز سینه پس از جراحی برداشتن سینه

استفاده از پروتز سینه

ممکن است یکی از روش های درمان سرطان سینه برداشتن سینه ها باشد که باعث آسیب های روانی می شود و کنار آمدن با این قضیه بسیار زمان می برد. البته می توان از پروتز سینه استفاده کرد و جای خالی این عوض بدن را با پروتز سینه پر کرد تا حس ناخوشایند به سراغ فرد نرود.

سرطان پستان یکی از معدود سرطان‌هایی است که معمولا درمان می‌شود. با این حال، جای خالی عضوی از بدن به عنوان نشانی از این بیماری همیشه بر تن زنان مبتلا به سرطان پستان باقی می‌ماند.
این جای خالی در طولانی مدت باعث به وجود آمدن آسیب‌های روانی می‌شود و گاهی کنار آمدن با این شرایط سال‌ها زمان می‌برد؛ در حالی که امروز انجام پروتز سینه می‌تواند جای خالی این عضو از دست رفته را پر کند و این حس ناخوشایند را تا حدودی التیام بخشد.
دکتر بهزاد رحمانی، فوق تخصص جراحی ریه و سینه و مدیر انجمن علمی جراحان عمومی ایران، ابداع پروتزهای سینه را راه حل خوبی برای افراد مبتلا به سرطان پستان عنوان می‌کند؛ راه حلی که می‌تواند شرایط فیزیکی طبیعی را به فرد بازگرداند.

 

جایگزینی برای حفظ ظاهر طبیعی

در مورد مصرف واقعی پروتزها که برای جایگزینی در جراحی‌های سرطان پستان ابداع شده است، هیچ نوع تردیدی وجود ندارد.
فقدان پستان بعد از انجام جراحی برای زنان دغدغه‌ای بسیار مهم است و به افراد آسیب‌های روانی وارد می‌کند؛ بنابراین انجام این عمل می‌تواند روی تصویر ذهنی زنان نسبت به خودشان بسیار تاثیرگذار باشد. خوشبختانه امروز، این امکانات در کشور ما فراهم است که در شرایط مشخص، پروتز پستان بعد از جراحی به عنوان جایگزین استفاده شود. البته باید این موضوع را هم در نظر گرفت که خوشبختانه در سال‌های اخیر به دلیل آگاهی زنان از وضعیت سلامت و مراجعه زود هنگام به پزشک، برداشتن پستان کمتر اتفاق می‌افتد.
تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه باعث می‌شود جراحی همراه با برداشتن پستان نباشد و در نهایت ممکن است بخش کوچکی از پستان برداشته شود. از طرف دیگر، همین پروتز در جراحی‌های زیبایی هم استفاده می‌شود. استفاده از پروتز در این شرایط هم تا حدودی تحت تاثیر همان تصویر ذهنی است. گاهی زنان در جریان دوره‌هایی مثل بارداری، شیردهی، یائسگی، کاهش وزن شدید یا افزایش سن، شکل اولیه پستان را از دست می‌دهند. در این موارد راهکارهای مختلفی از جمله جراحی‌های بازسازی پستان و ترمیم افتادگی وجود دارد.

 

امکان جایگزینی همزمان پروتز سینه

مهم‌ترین دغدغه بعد از برداشتن پستان یا بخشی از آن به دلیل سرطان پستان، یافتن جایگزین است. زمان این جایگزینی هم اهمیت بسیاری دارد. بسیاری از افراد با تصور این که باید بعد از برداشتن پستان، مدتی را با جای خالی آن سر کنند، دچار آسیب‌هایی مثل افسردگی می‌شوند.
اکنون این امکان فراهم شده است پروتز، بلافاصله بعد از برداشتن پستان گذاشته شود و بیمار بعد از به هوش آمدن در ظاهر، عضوی را از دست نداده باشد.
دکتر رحمانی، امکان استفاده از این روش را وابسته به ماهیت و درجه بیماری عنوان می‌کند و در این باره توضیح می‌دهد: اگر برداشتن سینه در شرایطی باشد که پوستی برای قرار دادن پروتز باقی نماند، امکان انجام پروتز حین جراحی برداشتن سینه وجود ندارد. در حقیقت بعد از ترمیم جای پستان بدون برآمدگی با پوستی صاف خواهد بود که جایی برای پروتز ندارد. در این شرایط بعد از گذشتن مدتی با استفاده از متسع‌کننده‌های بافتی (گسترش‌دهنده بافت) بتدریج پوست را بزرگ می‌کنیم و بعد از جا باز کردن پوست، پروتز قرار داده می‌شود.
در مواردی که پوست به مقدار کافی وجود داشته باشد و بیماری در حدی نیست که همه پوست را برداشته باشیم، می‌توان از پروتز همزمان با جراحی برداشتن پستان استفاده کرد. این شرایط برای خود بیمار هم بهتر است.

 

پروتز می‌تواند در تشخیص سرطان خطا ایجاد کند؟

یکی از دغدغه‌های افراد این بود که در گذشته وجود پروتز باعث ایجاد خطا در ماموگرافی می‌شد. اما امروز استفاده از پروتز پستان تقریبا اثری در گزارش‌های رادیولوژی و سونوگرافی ندارد، چرا که جایگاه پروتز پشت بافت پستان است. بعد از پوست، بافت چربی، سپس بافت مولد و اصلی پستان قرار دارد. پروتز حد فاصل عضله و بافت مولد شیر قرار داده می‌شود و به همین دلیل تغییری در نتیجه گزارش آزمایش‌ها ایجاد نمی‌کند. موضوع مهم در این زمینه، مراقبت و انجام آزمایش‌های دوره‌ای مربوط به بازگشت دوباره سرطان پستان یا تشکیل سرطان پستان جدید است. افرادی که پروتز استفاده می‌کنند نیز حتما مثل زنان دیگر باید به این موضوع توجه داشته باشند. اما در مجموع استفاده از پروتز تقریبا برای زنان بجز در موارد خاص منعی ندارد.

 

عوارض بعد از عمل

انجام این عمل می‌تواند مثل همه جراحی‌های دیگر، عوارضی مثل عفونت و عوارض بیهوشی داشته باشد. اما به طور خاص انجام پروتز سینه ممکن است باعث ایجاد ورم سینه یا تغییر احساس در نوک سینه به صورت موقت باشد. در موارد نادر ممکن است سیستم دفاعی بدن در دراز مدت پروتز را به عنوان جسم خارجی فرض کند و به آن واکنش نشان دهد. در این حالت، اطراف پروتز سفت و باعث التهاب تغییر شکل سینه می‌شود. البته این عارضه با وجود ایجاد مشکل برای فرد، قابل درمان است.

 

عمر پروتز سینه

پروتز با اهداف مختلفی گذاشته می‌شود و هر کدام عمر مفید مشخصی دارد و ممکن است بعد از چند سال پایین افتادگی پیدا کند و نیاز به جراحی مجدد باشد، اما معمولا این اتفاق زودتر از هفت هشت سال بعد از گذاشتن پروتز نمی‌افتد.
بعد از گذشت عمر مفید پروتزها نیز نحوه پاره شدن یا خراب شدن آنها در افراد مختلف متفاوت است. معمولا پروتز در افرادی که ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهند یا تحرک بیشتری دارند، زودتر فرسوده می‌شود. در شرایط طبیعی معمولا اتفاق خاصی برای پروتز نمی‌افتد و فقط بعد از گذشت چند سال باید از سالم بودن آن اطمینان پیدا کرد و در صورت تغییر شکل پروتز، نسبت به ترمیم آن اقدام شود. تشخیص پارگی یا آسیب دیدن بافت داخلی پروتز معمولا در سونوگرافی مشخص می‌شود و بدون معاینه قابل تشخیص نیست.

 

توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از پروتز

انجام پروتز تقریبا مراقبت خاصی لازم ندارد و معمولا اجسام نوک تیز هم آسیبی به پروتز وارد نمی‌کند، چون جنس پروتز تقریبا انعطاف‌پذیر است. جنس پروتزها معمولا از ژل سیلیکون و دیواره‌ای از پلیمر سیلیکون بوده که کمی سفت‌تر است. پروتزهای سیلیکونی بافتی نزدیک به بافت طبیعی سینه دارند و به همین دلیل ظاهری طبیعی به سینه می‌دهد و براحتی نیز آسیب نمی‌بیند.
به طور کلی بهتر است تا چند هفته بعد از انجام پروتز، افراد از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنند که فشار روی عضلات قفسه سینه وارد می‌کند.

جمعه بیست و نهم 10 1396
(0) نظر
برچسب ها :
۱۰ دلیل که پاهای شما همیشه سرد است

مشکل سرد بودن همیشگی پاها

اگر از وضعیت سلامت بدن خود مطمئن هستید پس نیازی نیست از سرد بودن و حس سرما در آن نگران شوید. اگر برای گرم کردن پاها از چند جفت جوراب استفاده می کنید تا سردی پاها از بین بروید این نشانه وجود یک مشکل در بدن است.

سرمای هوا

ساده ترین دلیل سرد بودن پاها از وضعیت هوا ناشی می‌شود. در فصول سرد سال به طور طبیعی در اثر کاهش دمای محیط اطراف، دست ها و پاها هم سرد می شوند.

 

مشکلات گردش خون

علت رایج دیگر سردی پاها، وجود مشکل در سیستم گردش خون است به گونه‌ای که خون کافی برای گرم نگه داشتن پاها در آن جریان ندارد. این وضعیت از سبک زندگی کم تحرک و نشستن‌های طولانی مدت پشت میز به وجود می‌آید که می‌توان با افزایش تحرک و جابه‌جایی در طول روز آن را برطرف کرد. هرچند باید توجه کرد مشکلات مربوط به گردش خون می‌تواند نشانه‌ای از یک عارضه جسمی نهفته باشد.

 

بیماری رینود

این بیماری به طور معمول موجب می‌شود انگشت‌ها و پاها احساس سردی و بی‌حسی داشته باشند. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که فرد در معرض سرما قرار دارد یا تحت استرس است. این بیماری باعث می‌شود رگ‌های کوچک که خون را به پوست می‌رسانند باریک شده و در نتیجه گردش خون در برخی بخش‌ها محدود شود. بیماری رینود بیشتر در زنان و افراد ساکن در مناطق سرد شایع است.
در این بیماری علاوه بر سرد شدن پاها معمولا پوست تغییر رنگ می‌دهد. بخش‌های آسیب دیده ابتدا سفید رنگ شده، بعد رنگ آبی گرفته و پس از گرم شدن به رنگ قرمز در می‌آیند. همچنین با گرم شدن پوست، فرد احساس درد و سوزش خواهد داشت. در موارد خفیف‌تر بیماری می‌توان با گرم نگه داشتن پاها این عارضه را برطرف کرد. در برخی موارد پزشک داروهایی را تجویز می‌کند تا به گردش خون کمک کند.

 

کم کاری تیروئید

در این بیماری غده تیروئید میزان کافی هورمون ترشح نمی‌کند و در نتیجه بسیاری از سیستم‌های بدن عملکرد طبیعی خود را از دست می‌دهند. علائم این بیماری خفیف هستند و به آهستگی ظاهر می‌شوند و در نتیجه احتمال دارد با استرس یا فرآیند افزایش سن اشتباه گرفته شود. از جمله علائم کم کاری تیروئید احساس سرما، خستگی، بالا رفتن وزن و مشکلات حافظه است. همچنین فرد در پوست خود احساس سرما، خشکی و حساسیت دارد. پزشکان این بیماری را با انجام تست خون تشخیص می‌دهند و با مصرف روزانه هورمون مصنوعی تیروئید درمان می‌شود.

 

کم خونی

این بیماری زمانی در بدن ظاهر می‌شود که میزان کافی گلبول قرمز سالم در خون برای رساندن اکسیژن به تمام نقاط بدن وجود ندارد. شایع‌ترین نشانه کم خونی احساس خستگی و ضعف در بدن است اما علائم دیگر آن شامل سردی پاها و دست‌ها، احساس گیجی، تنگی نفس، سردرد و رنگ پریدگی پوست هستند.
درمان این بیماری به نوع آن، علت و شدت کم خونی بستگی دارد اما در اغلب موارد می‌توان با تغییر در رژیم غذایی و مصرف مکمل‌هایی همچون آهن، اسیدفولیک، ویتامین C و ویتامین B12 آن را برطرف کرد.

 

بیماری عروق محیطی

سفت شدن رگ‌ها یا بیماری عروق محیطی زمانی اتفاق می‌افتد که کلسترول، چربی یا مواد دیگر در جداره رگ‌ها انباشته می‌شوند. وجود این پلاک‌ها در جداره رگ‌ها به باریک شدن آن‌ها می‌انجامد. چندین سال طول می‌کشد تا جداره رگ‌ها سفت شوند و بروز علائم آن نیز زمان‌بر است. معمولا اولین علائم آن شامل احساس ناراحتی در پاها، درد و گرفتگی می‌شود. علائم دیگر آن سردی پوست در پاها، درد و قرمز شدن آن‌هاست. درمان این بیماری به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد و می‌تواند تغییر در سبک زندگی و مصرف دارو را شامل شود.

 

هیپرهیدروز

این بیماری با عنوان تعریق غیرطبیعی بدن شناخته می‌شود که به طور معمول در دست‌ها و پاها اتفاق می‌افتد. به نظر تعرق زیاد نمی‌تواند با سرد شدن پاها ارتباط داشته باشد اما هیپرهیدروز فعالیت بیش از حد دستگاه عصبی سمپاتیک است. این عارضه تنگ شدن رگ‌ها را به همراه دارد بنابراین در حالیکه دست‌ها و پاها عرق می‌کنند خون در آنها کمتر جریان دارد و موجب سرد شدن آنها می‌شود. اغلب برای درمان این عارضه دارو تجویز می‌شود.

 

آسیب عصب دیابتی

نوروپاتی محیطی دیابت نوعی از آسیب دیدگی عصب است که در افراد مبتلا به بیماری دیابت بروز می‌یابد. علائم این بیماری شامل بی‌حسی، گزگز شدن، سوزش، درد و احساس سرما در پاها و دست‌ها می‌شود. همچنین شدت این نشانه‌ها در شب بیشتر است. پزشکان به افراد توصیه می‌کنند از قرار دادن پاهای خود در آب داغ برای گرم کردن آن‌ها خودداری کنند. به جای این کار استفاده از پتوهای برقی یا پوشیدن جوراب‌های گرم توصیه می‌شود. همچنین انجام مرتب حرکات بدنی و تکان دادن انگشت‌ها و پاها برای کمک به گردش خون ضروری است.

 

دیگر آسیب‌های عصبی

علاوه بر آسیب‌های عصبی ناشی از دیابت، صدمه دیدن یا دیگر مشکلات پزشکی نهفته نیز می‌تواند نوروپاتی محیطی را به دنبال داشته باشد. این درد عصبی که احساس سردی در پاها را به دنبال دارد، می‌تواند در نتیجه کمبود ویتامین، بیماری‌های کبدی یا کلیوی، عفونت، مشکلات متابولیک یا قرار گرفتن در معرض برخی انواع مواد سمی به وجود آید. همچنین عامل ژنتیکی در این زمینه موثر است و در برخی موارد دلیل بروز آن هیچ‌گاه مشخص نمی‌شود.

 

استعمال سیگار

مشکلات گردش خون که از استعمال سیگار به وجود می‌آید سردی پاها را به همراه دارد. در یک مورد نادر اما جدی که بیماری بورگر یا ترومبوآنژئیت انسدادی نام دارد، رگ‌های خون در دست‌ها و پاها تحت تاثیر قرار می‌گیرند. رگ‌های خون متورم می‌شود در نتیجه جریان خون مسدود شده و به لختگی خون منجر می‌شود. نشانه‌های اولیه شامل سرد شدن دست‌ها و پاها می‌شود اما می‌تواند به آسیب‌دیدگی بافت، درد و زخم نیز منجر شود.

جمعه بیست و نهم 10 1396
(0) نظر
برچسب ها :
افزایش حقوق کارمندان در سال 97 و میزان افزایش حقوق سال 97

حقوق بازنشستگان و شاغلین برای سال 97 و درصد افزایش حقوق

رئیس سازمان اداری و استخدامی با تشریح جزئیات لایحه دائمی شدن قانون خدمات کشوری گفت:امتیازات حقوق و مزایای کارمندان دولتی در این لایحه 20 تا 50 درصد افزایش یافته است که دولت متناسب با مشاغل و شرایط خود این افزایش ها را اعمال می کند.

جمشید انصاری با بیان این که جداول مربوط به امتیازات حقوق و مزایا در لایحه دائمی شدن قانون خدمات کشوری بین 20 تا 50 درصد افزایش یافته است افزود:دولت متناسب با مشاغل و شرایط خود این افزایش ها را برای ایجاد عدالت میان کارکنان دولت اعمال می کند.
وی گفت:با تصویب این لایحه، از ابتدای سال آینده واحدهای عملیاتی دولت با مقررات مستقل اداره می شوند به طوری که کارکنان آنها در منافع آن واحدهای عملیاتی یا در کوتاهی هایی که انجام می دهند شریکند.
انصاری با بیان اینکه در اجرای حکم ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه تلاش می کنیم عدالت را در پرداخت ها برقرار کنیم افزود:اگر در گذشته دستگاه هایی از طریق مجلس شورای اسلامی برای کارکنان خود افزایش حقوق می گرفتند بر اساس لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری، از این پس فقط دستگاه هایی مشمول افزایش حقوق از این طریق می شوند که تا کنون از این راه استفاده نکرده و مشمول آن نبوده اند.
وی درباره نظامات جذب و استخدامها گفت:در این لایحه در این زمینه تغییر چندانی انجام نشده است.رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود:قانون مدیریت خدمات کشوری جزو پنج قانون مادر کشور و بر اساس آن تکالیف قانونی دولت در ارائه خدمات مشخص شده است.
انصاری گفت:شرایط بازنشستگی و حقوق مزایای بازنشستگان لشکری و کشوری بر اساس فصل 13 قانون مدیریت خدمات کشوری تغییرات اساسی کرده است.
وی افزود:در ماده 109 اصلاحی این قانون آمده است که در دوره زمانی با افزایش حقوق بازنشستگان، هیچ بازنشسته ای دریافتی کمتر از 85 درصد حقوق کارمند شاغل مشابه نداشته باشد.انصاری گفت:دولت ضریب ریالی برای سنوات را در این لایحه به طور میانگین برای سال آینده 10 درصد پیش بینی کرده است.
وی با بیان اینکه در گذشته پاداش پایان خدمت 30 برابر کل حقوق بود افزود:در این لایحه پاداش پایان خدمت کارکنان دولت نیز به 30 برابر حداکثر حقوق که 7 برابر حداقل حقوق کارکنان است محدود شده است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت:ممکن است افرادی باشند که حقوق آنها از حداقل بیشتر باشد و این افراد تابع نظامات نباشند اما پاداش آنها نیز در این لایحه محدود شده است.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان در سال 97 چند درصد است؟

جمعه بیست و نهم 10 1396
(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
ازتاریخ 1397/12/8 تا تاریخ 1397/12/14 ازتاریخ 1397/12/1 تا تاریخ 1397/12/7 ازتاریخ 1397/11/15 تا تاریخ 1397/11/21 ازتاریخ 1397/11/1 تا تاریخ 1397/11/7 ازتاریخ 1397/10/8 تا تاریخ 1397/10/14 ازتاریخ 1397/10/1 تا تاریخ 1397/10/7 ازتاریخ 1397/09/22 تا تاریخ 1397/09/28 ازتاریخ 1397/09/15 تا تاریخ 1397/09/21 ازتاریخ 1397/09/8 تا تاریخ 1397/09/14 ازتاریخ 1397/09/1 تا تاریخ 1397/09/7 ازتاریخ 1397/08/22 تا تاریخ 1397/08/28 ازتاریخ 1397/08/15 تا تاریخ 1397/08/21 ازتاریخ 1397/08/8 تا تاریخ 1397/08/14 ازتاریخ 1397/08/1 تا تاریخ 1397/08/7 ازتاریخ 1397/07/22 تا تاریخ 1397/07/28 ازتاریخ 1397/07/15 تا تاریخ 1397/07/21 ازتاریخ 1397/07/8 تا تاریخ 1397/07/14 ازتاریخ 1397/07/1 تا تاریخ 1397/07/7 ازتاریخ 1397/06/22 تا تاریخ 1397/06/28 ازتاریخ 1397/06/15 تا تاریخ 1397/06/21 ازتاریخ 1397/05/15 تا تاریخ 1397/05/21 ازتاریخ 1397/05/8 تا تاریخ 1397/05/14 ازتاریخ 1397/05/1 تا تاریخ 1397/05/7 ازتاریخ 1397/04/22 تا تاریخ 1397/04/28 ازتاریخ 1397/04/15 تا تاریخ 1397/04/21 ازتاریخ 1397/04/8 تا تاریخ 1397/04/14 ازتاریخ 1397/04/1 تا تاریخ 1397/04/7 ازتاریخ 1397/03/15 تا تاریخ 1397/03/21 ازتاریخ 1397/03/1 تا تاریخ 1397/03/7 ازتاریخ 1397/02/15 تا تاریخ 1397/02/21 ازتاریخ 1397/02/1 تا تاریخ 1397/02/7 ازتاریخ 1397/01/15 تا تاریخ 1397/01/21 ازتاریخ 1397/01/8 تا تاریخ 1397/01/14 ازتاریخ 1397/01/1 تا تاریخ 1397/01/7 ازتاریخ 1396/12/22 تا تاریخ 1396/12/28 ازتاریخ 1396/12/15 تا تاریخ 1396/12/21 ازتاریخ 1396/12/8 تا تاریخ 1396/12/14 ازتاریخ 1396/12/1 تا تاریخ 1396/12/7 ازتاریخ 1396/11/22 تا تاریخ 1396/11/28 ازتاریخ 1396/11/15 تا تاریخ 1396/11/21 ازتاریخ 1396/11/8 تا تاریخ 1396/11/14 ازتاریخ 1396/11/1 تا تاریخ 1396/11/7 ازتاریخ 1396/10/22 تا تاریخ 1396/10/28 ازتاریخ 1396/10/15 تا تاریخ 1396/10/21 ازتاریخ 1396/10/8 تا تاریخ 1396/10/14 ازتاریخ 1396/09/22 تا تاریخ 1396/09/28 ازتاریخ 1396/09/1 تا تاریخ 1396/09/7 ازتاریخ 1396/08/1 تا تاریخ 1396/08/7 ازتاریخ 1396/07/15 تا تاریخ 1396/07/21 ازتاریخ 1396/07/1 تا تاریخ 1396/07/7 ازتاریخ 1396/06/8 تا تاریخ 1396/06/14 ازتاریخ 1396/06/1 تا تاریخ 1396/06/7 ازتاریخ 1396/05/8 تا تاریخ 1396/05/14 ازتاریخ 1396/05/1 تا تاریخ 1396/05/7 ازتاریخ 1396/04/22 تا تاریخ 1396/04/28 ازتاریخ 1396/04/15 تا تاریخ 1396/04/21 ازتاریخ 1396/04/8 تا تاریخ 1396/04/14 ازتاریخ 1396/04/1 تا تاریخ 1396/04/7
موضوعات
عکس (10) جالب و خواندنی (10) اخبار هنرمندان (6) دانلود آهنگ (5) پزشکی و سلامت (4) کار و زندگی (3) موفقیت (2) اخبار حوادث (1) گردشگری (1) بدون موضوع (137)
صفحه ها
فیدها
لینک های مفید
راهنمای سفر آرایش غذا دانلود آهنگ جدید مدل لباس خودرو دکوراسیون تبلیغات سفر ازدواج بیوگرافی بازیگران پزشکی
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 23061
تعداد نوشته ها : 179
تعداد نظرات : 2
X